Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Blog

Pani Prof. UwB dr hab.
Ewa Katarzyna Czech

Jeżeli masz pytanie w tej sprawie, napisz do nas
PORADY PRAWNE ONLINE
Kategorie: prawo leśne, ustawa o lasach, trybuna leśnika, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, RDLP, leśnictwo, ustawa, nowelizacja, gospodarka leśna, przepisy ustawy o lasach, prawo regulujące gospodarkę leśną, ochrona przyrody, lasy, rozniecanie ogniska, puszczanie psów luzem, tereny leśne, rekreacja, ochrona roślinności, ochrona zwierząt, ochrona krajobrazu, mandat karny, grzywna Słupy energetyczne, tajemnica przedsiębiorcy, prawo do informacji, tajemnica przedsiębiorstwa, elektryfikacja, służebność przesyłu, służebność gruntowa, bezumowne korzystanie z gruntukoszty zagospodarowania i ochrony lasów, środki na pokrycie kosztów zagospodarowania i ochrony lasów, szkody w lasach, wichury, Trybuna Leśnika, klęska żywiołowa, odnowienie i odbudowa drzewostanu, katastrofa naturalna, , drzewostanumowa, najem, lokal, umowa najmu lokalu, umowa najmu lokalu użytkowego, zasady współżycia społecznego, zasada swobody umów, nieważność umowy, wypowiedzenie, kary umowne, najemca, wynajmujący #kpa #prawo #law #postepowanieadministracyjne #admin
Artykuł "Proponowane zmiany w prawie łowieckim." autorstwa Pani Profesor Ewy Katarzyny Czech

Artykuł Pani Profesor Ewy Katarzyny Czech dla czasopisma "Agroizba" wydawanego przez Podlaską Izbę Rolniczą.


"Proponowane zmiany w prawie łowieckim"


Niewątpliwy i coraz bardziej zauważalny problem intensywnego wzrostu szkód w uprawach rolnych, spowodowanych przez zwierzęta dziko żyjące, a w wyniku tego namnażające się konflikty pomiędzy rolnikami i myśliwymi, stały się bodźcem do wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U. tj. z 2015 poz. 2168 z późn. zm.).

Projekt nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, który wpłynął do Sejmu 15 stycznia 2016 r., zakłada uwzględnianie interesów obu tych grup społecznych, urzeczywistniając tym samym zasadę sprawiedliwości społecznej. W uzasadnieniu projektu, Projektodawca podkreśla, iż w ostatnim czasie, w związku z nasilającym się wzrostem szkód w uprawach rolnych, nierówność stron zaznaczyła się szczególnie po stronie rolników. Zmiana przepisów ma na celu wyeliminowanie tego zjawiska, z jednoczesnym poszanowaniem praw kół łowieckich. 

Główny trzon nowelizacji stanowi zmiana instytucji szacującej i wypłacającej odszkodowania z tytułu szkód wyrządzonych przez zwierzęta dziko żyjące i przerzucenie w związku z tym większej odpowiedzialności na Państwo. Projekt przewiduje bowiem, że do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania, obowiązany będzie, działając w imieniu Skarbu Państwa, wojewoda właściwy ze względu na miejsce wystąpienia szkód (art. 46 projektowanej ustawy). Wojewoda ma w założeniu dokonywać oględzin, szacowania szkód i, w drodze decyzji administracyjnej, ustalania wysokości odszkodowania. Na pisemny wniosek właściciela lub posiadacza gruntów rolnych, w oględzinach i szacowaniu szkód będzie mógł, poza właścicielem lub posiadaczem gruntów rolnych oraz dzierżawcą lub zarządcą obwodu łowieckiego, uczestniczyć przedstawiciel, właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkód, izby rolniczej.

Kluczowa, w kontekście narastającego zjawiska poczucia niesprawiedliwości wśród rolników i myśliwych, jest regulacja odnosząca się do możliwości wniesienia zastrzeżeń do protokołu, sporządzonego po zakończeniu oględzin i oszacowaniu szkód (art. 46b projektowanej ustawy), m.in. w zakresie wielkości szkody lub proponowanej wysokości wynagrodzenia, w terminie 7 dni od przedłożenia protokołu do podpisu. W przypadku wniesienia zastrzeżeń w zakresie proponowanej wysokości wynagrodzenia za szkody, właściciel albo posiadacz gruntów rolnych oraz dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego będzie mógł, w terminie 14 dni od dnia wniesienia zastrzeżeń, przedstawić opinię rzeczoznawcy wpisanego na listę rzeczoznawców, prowadzoną przez właściwą ze względu na miejsce wystąpienia szkody izbę rolniczą (art. 46b ust. 4 projektowanej ustawy).

Warto zwrócić uwagę, że decyzja w sprawie odszkodowania, wydana przez wojewodę, będzie ostateczna, a więc, aby ją podważyć, będzie trzeba wnieść powództwo do sądu powszechnego (art. 46d ust. 3 projektowanej ustawy).

Zupełnym novum jest instytucja Państwowego Funduszu Odszkodowawczego, którego dysponentem będzie wojewoda (art. 50a projektowanej ustawy). Środki Funduszu Odszkodowawczego pochodzić będą m.in. z rocznych składek wnoszonych przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich; darowizn i zapisów czy dotacji z budżetu państwa. De facto, obowiązek naprawienia szkód za zniszczenia w uprawach rolnych pozostawiony będzie w dalszym ciągu kołom łowieckim,  jednak część odpowiedzialności przerzucona będzie na Skarb Państwa, bowiem w przypadku gdy wartość odszkodowania przekroczy zasoby funduszu odszkodowawczego, różnice te obowiązany będzie pokryć wojewoda ze środków z budżetu państwa. Wysokość składki uiszczanej na Państwowy Fundusz Odszkodowawczy, uzależniona będzie od wysokości szkód łowieckich w roku poprzedzającym rok ustalenia składki przez właściwego wojewodę. Rozwiązanie to, ma w założeniu zapewnić zachowanie odpowiednich proporcji w finansowaniu pokrywania szkód z budżetu państwa. 

Zgodnie z projektem nowelizacja ma wejść w życie 1 czerwca 2016 r.

Adwokat dr hab. Ewa Katarzyna Czech


Źródło: "Agroizba" Czasopismo wydawane przez Podlaską Izbę Rolniczą, Egzemplarz bezpłatny nr.1 (65) styczeń-luty 2016 r. ISSN 1505-4551

data publikacji: 2016-11-07 18:00:42


Szybki kontakt

608 643 377
15-281 Białystok, 
ul. Legionowa 28, lok. 502
kancelaria@profnzw-ewaczech-adwokat.com